Kursy ON LINE języka japońskiego!

Czy pasjonują się Państwo Japonią? A może chcieliby Państwo w przyszłości  wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni? Jeśli tak, to dobrze Państwo trafili!

Szkoła językowa Kurama serdecznie zaprasza na kurs języka japońskiego. W trakcie spotkań:
– zapoznamy Państwa z japońskim sylabariuszem Kana, znakami Kanji
– przybliżymy zwroty używane przez Japończyków w codziennych sytuacjach np. na lotnisku, w sklepie, czy restauracji,
– różnice kulturowe – co wypada, a czego nie powinno się robić, będąc w Japonii, bądź rozmawiając z Japończykami
– dowiedzą się Państwo jak wygląda codzienne życie oczami Japończyka i obcokrajowca.

Zajęcia przez SKYPE, to:

  • większa elastyczność jesli chodzi o termin zajęć,
  • oszczędność czasu, którego nie musisz tracić na dojazd na zajęcia
  • grupy liczą 2-3 osoby, dzięki czemu lektor jest niemal do Pańśtwa indywidualnej dyspozycji na zajęciach.

W ciągu miesiąca spotykamy się łącznie 4 razy. Jedno spotkanie trwa 75 minut. Pierwsze zajęcia są darmowe, dzięki temu mają Państwo możliwość zobaczenia jak wyglądają zajęcia, poznania lektora i sprawdzenia jak wiele jesteś w stanie nauczyć się przez SKYPE.

Serdecznie zapraszamy – Szkoła Kurama

Kurs języka japońskiego w Lubinie - nowy nabór

Pasjonujesz się Japonią? A może w przyszłości chcesz wybrać się do Kraju Kwitnącej Wiśni? Jeśli tak, to dobrze trafiłeś!

Szkoła językowa Kurama serdecznie zaprasza na kurs języka japońskiego. W trakcie spotkań:
– zapoznasz się z japońskim sylabariuszem Kana, znakami Kanji
– poznasz zwroty używane przez Japończyków w codziennych sytuacjach np. na lotnisku, w sklepie, czy restauracji,
– różnice kulturowe – co wypada, a czego nie powinno się robić, będąc w Japonii, bądź rozmawiając z Japończykami
– dowiesz się jak wygląda codzienne życie oczami Japończyka i obcokrajowca.
Pierwsze zajęcia odbędą się 06.03.2017 o godzinie 16:30 i są darmowe, jednak liczba miejsc dla uczestników jest ograniczona.
Późniejszy koszt kursu wynosi 295 zł/mies i obejmuje 8 godzin lekcyjnych. Promocja dla osób, które zapiszą się na kurs i zaproszą do uczestnictwa drugą osobę – cena dla każdego z uczestników przez cały okres trwania naukiwyniesie po 280 zł/mies.
Zgłoszenia przyjmujemy mejlowo – biuro@kurama.pl lub telefonicznie pod numerem 881 401 011. Zachęcamy do rezerwowania miejsc.

Serdecznie zapraszamy – Szkoła Kurama

Informacje o najbliższych rekrutacjach nowych grup.

Uprzejmie informujemy, że rusza nowy nabór dla grup początkujących. Kandydatury prosimy zgłaszać telefonicznie 881 401 011, lub mejlowo biuro@kurama.pl W Zielonej Górze zapisy zaczynają się od 1.02.2017 – grupa wystartuje po 20 lutym. We Wrocławiu i Lubinie zapisy rozpoczną się 14.02.2017, początek zajęć planowany jest na pierwszy tydzień marca. Szczegółowe informacje odnośnie dokładnych dni i godzin zajęć zostaną ustalone po rekrutacji. Zapraszamy!

Katakana i Hiragana - sylabariusze będące absolutną podstawą do nauki języka japońskiego. My dziś zwrócimy uwagę na 2 znaki - ん oraz ヲ.

Przyjęło się, że pierwszy znak zapisujemy w alfabecie łacińskim jako „n”. Jednakże w Japonii można spotkać się czasem z zapisem „m”. Przykładem jest stacja 新橋 w Tokio:
https://upload.wikimedia.org/…/Shimbashi-Station-East-exit.… (znaki 新 „shin” nowy, 橋 „hashi”most)
Z kolei znak ヲ jest chyba największa niewiadomą tego sylabariusza. を występuje osobno w zdaniach jako partykuła określająca wykonywanie czynności, np. ご飯 を 食べてます (jem posiłek). Zdania w języku japońskim zapisujemy hiraganą, katakana służy do zapisu wyrazów obcego pochodzenia, jak np. ラジオ, テレビ. Stąd znak ヲ samodzielnie nie występuje praktycznie nigdy. Pisarze i filmowcy często używają tego znaku do nadania imion fikcyjnym bohaterom, np. imię カヲル, które samo w sobie w języku japońskim nie występuje (mamy żeńskie, popularne niegdyś imię かおる). Pamiętajmy więc o tym i niech ヲ nigdy nie wypada nam z głowy

Dziś opowiemy Państwu nieco na temat japońskiej herbaty.

W tym kraju picie herbaty to swego rodzaju ceremoniał, istnieje wiele klubów parzenia herbaty, gdzie dużą uwagę przykłada się do każdego aspektu związanego z piciem tego trunku. Ten ceremoniał herbaciany nazywamy 茶道 (sadou, dosłownie herbaciana droga), można się z nim zapoznać także w Polsce, istnieje bowiem rodzimy klub poświęcony temu aspektowi japońskiej kultury.
http://assets.coolhunting.com/…/ippodo-tea-nyc-2-thumb-620x…
抹茶 (matcha) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych typów herbaty japońskiej. Jest to sproszkowana zielona herbata o specyficznym posmaku i aromacie. Ilustracja przedstawia asortyment sklepu IPPODO, małej firmy znajdującej się w Kyōto. Zakres cen takiej herbaty w przeliczeniu na złotówki oscyluje między kwotami 15-100zł za małą puszeczkę 40gram. Kwota dosyć wysoka jak na herbatę, lecz zwykłe herbaty tego typu dostępne w każdym sklepie są o wiele tańsze. Jednakże tego typu firma – mały, często rodzinny biznes jest rzadko już spotykanym ewenementem, gdzie każdy produkt to kwintesencja w swojej klasie. Japonia słynie z takich magicznych lokali czy miejsc, i warto w ramach odskoczni od ciągłego spożywania masowych produktów skosztować coś nietuzinkowego.
Na jedną szklankę wystarczy czubek łyżeczki, aby otrzymać dosyć intensywny wywar. Herbatę należy zalewać wodą o temperaturze ok 80 stopni, aby otrzymać napój, uznawany za najzdrowszy na świecie. Japończycy często dodają do herbaty mleko, w sklepach można kupić gotowy już produkty typu matcha o’lait, jednakże nie są one już tak zdrowe. Gorąco polecamy wszystkim smakoszom o wyrafinowanych gustach zakosztować japońskiej herbaty typu matcha.

matcha

Zakwaterowanie (część 1)

W Japonii istnieje wiele rodzajów akomodacji, z jakich może skorzystać potencjalny turysta. Dobrze jest znać nieco tamtejszą specyfikę zakwaterowania, zanim będziemy zastanawiali się nad rezerwacją hotelu.
Hotele i hostele oferują zwykle 2 typu pokojów – 和室 (washitsu) oraz 洋室 (youshitsu). Pierwszy to pokój w stylu japońskim – podłoga usłana jest matami tatami, które same w sobie służą także do opisu metrażu (np. na stronach niektórych hoteli mamy opisy typu „pokój o powierzchni 8 mat tatami”) Maty te służą zarówno jako miejsce do siedzenie jak też do spania. Specyfiką tego typu tradycyjnego wystroju japońskiego jest brak wysokich krzeseł, które są zastępowane poduszkami. Obiady przy stole je się w pozycji klęczącej, zwanej 正座 (seiza). Nie można wchodzić do takich miejsc w butach ! Na zdjęciu niżej możecie Państwo zobaczyć, jak taki pokój wygląda:
1
洋室 to pokój w „stylu zachodnim” – „normalne” łóżka, dywan, krzesła, stoły etc. Zwykle w takich pokojach znajduje się również toaleta połączona z łazienką – są one jednak bardzo ciasne. Ceny pokojów w tym stylu są zwykle nieco wyższe, choć nie jest to regułą. Poniżej znajduje się fotografia przykładowego pokoju, pochodząca z hotelu w Kyoto.
2
Ciekawostką wartą odnotowania są hotele kapsułkowe. W tego typu miejscach wynajmuje się kapsułki, służące do spania czy odpoczynku. W pomieszczeniach, gdzie znajdują się kapsułki obowiązuje bezwzględny nakaz zachowania ciszy. Sama kapsułka to pomieszczenie na tyle duże, aby się w nim położyć czy usiąść, ale nie na tyle wysokie aby stać. Wynajmując kapsułki, klient uzyskuje dostęp do wszelkich atrakcji hotelowych, jak sauna, 銭湯 (sentou – japońska łaźnia) czy お風呂 („wanna z gorącą wodą” często działająca jak jacuzzi). Ceny za wynajem w takich miejscach są zwykle o wiele niższe, niż w wymienionych wyżej pokojach, i można znaleźć hotele kapsułkowe w cenie nawet ok 30zł za noc. Poniżej zdjęcie przedstawiające wielkość kapsułek.
3

Zakwaterowanie część 2

Bardzo popularną opcją zakwaterowania jest wynajem pokoju w share house. Sami wiele miesięcy spędziliśmy w takim miejscu. Są to domy o dużej powierzchni, które wynajmują pokoje zarówno Japończykom jak i turystom z całego świata. Zwykle takie miejsca są doskonałe do zawarcia interesujących znajomości. Japończycy zamieszkują share house z wielu powodów – czy to student wynajmuje pokój w ramach studiów w innym mieście, czy to zapracowana bizneswoman, która z racji braku czasu po pracy, przeprowadza się w nieco bardziej towarzyskie miejsce, aby wieść ciekawsze życie towarzyskie. Koszta wynajmu takich pokoi są różne, najwięcej zapłaciliśmy 60 000 Y za miesiąc (przy obecnym kursie ok 2000 zł), najmniej 40 000Y. Co ciekawe, jest też możliwość mieszkania za darmo, wiąże się to jednak z 2-3 godzinną pracą w mieszkaniu dziennie. Jest to opcja popularna wśród studentów z zagranicznej wymiany. Podobny system widzieliśmy też w Korei Południowej.
6
Zdjęcie przedstawia こたつ (kotatsu) – stół z podgrzewanym wnętrzem, nieodłączny element japońskiej stylizacji mieszkania. Po drugiej stronie drewnianego blatu znajduje się podgrzewacz. W zimie jest to bardzo fajna sprawa, ponieważ mimo klimatyzacji, japońskie zimy potrafią być naprawdę mroźne. Japończycy często spożywają wspólnie posiłki przy kotatsu, czy też oglądają telewizję, uczą się. W share house wiele osób wspólnie zasiada do rozmów w tym miejscu, więc kotatsu pełni często funkcję centrum salonu.
4
powyższy link przedstawia panel toaletowy. Japońskie toalety są bardzo komfortowe – opcja podgrzewanej deski sedesowej, podmywania, czy możliwość puszczenia muzyki relaksującej to standard. Toalety często mają zamontowany czujnik ruchu, więc po skorzystaniu woda spłukuje się automatycznie.
5
Tutaj mamy z kolei japońską toaletę tradycyjną. Jest ona powszechna w miejscach publicznych, jak dworce czy parki. Sposób korzystania z tego miejsca pozostawiamy Państwa wyobraźni Emotikon smile